• Aktualności

          • Lekcja „Nad Bukówką”

                     27 listopada 2017 roku uczniowie klasy V i VI wzięli udział w niecodziennej lekcji przyrody, wyjechali bowiem na ścieżkę przyrodniczo- leśną „Nad Bukówką”, znajdującą się na krańcach Puszczy Drawskiej, niedaleko wsi Smolarnia, w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim. Nazwa ścieżki pochodzi od rzeki Bukówki, prawego dopływu Noteci.            

                       Pani leśnik w bardzo ciekawy i absorbujący sposób przybliżyła uczniom bogactwo lasu oraz przekazała mnóstwo informacji ze świata przyrody. Ogromne wrażenie na dzieciach zrobiły okazałe drzewa, m.in. buki, jawory, sosny, a także lipy, graby oraz dęby, spośród których najstarszy, będący pomnikiem przyrody i liczący około czterysta lat, dąb szypułkowy „Wojtek” o obwodzie 7,5 mi 24 m wysokości. W lesie zobaczyć również mogliśmy rzadkość dendrologiczną- olszę czarną z trzema konarami zrośniętą z jaworem, martwe i dziuplaste drzewa, torfowisko, wyłączony drzewostan nasienny oraz tablicę informującą o fazach rozwoju drzewostanu.Wyjazd był doskonałym doświadczeniem, które pobudziło wszystkie zmysły i pozwoliło na ugruntowanie wiedzy naszych uczniów.             

                     Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim dzieciom za aktywny udział na zajęciach, a wychowawcom- Pani Gosi i Panu Przemkowi oraz mamie Szymona Kandory- Pani Ani, za opiekę podczas wycieczki.

            Ewa Kamińska

        • Lekcja „Nad Bukówką”
        • DLACZEGO  POWINNIŚMY  DBAĆ  O  HIGIENĘ  OSOBISTĄ ?
          • DLACZEGO POWINNIŚMY DBAĆ O HIGIENĘ OSOBISTĄ ?

            23 oraz 24 listopada 2017r. uczennice klasy VI pod opieką koordynatora projektu edukacyjno – społecznego “Wzorowa łazienka” Marcina Paproty promowały w klasach IV – VII zasady higieny oraz edukację prozdrowotną. Akcja odbyła się w formie kampanii społecznej. Uczennice przygotowały dla swoich kolegów i koleżanek prezentację multimedialną oraz ulotki na temat chorób, wynikających z zaniedbania higieny osobistej. Ponadto uczniowie klasy IV otrzymali ankietę edukacyjną sprawdzającą ich wiedzę na temat podstawowych zasad higieny. Mamy nadzieję, że akcja przyczyniła się do utrwalenia, czy też wzbogacenia wiedzy na powyższy temat:)

            Marcin Paprota

          • Konkurs  kuratoryjny  z  języka  polskiego

                    W październiku 2017 roku odbyły się szkolne eliminacje do konkursu przedmiotowego z języka polskiego organizowanego przez Kuratorium Oświaty w Szczecinie. Był to konkurs wieloetapowy. W pierwszym etapie konkursu udział wzięli następujący uczniowie z klasy VII: Martyna Tutaj, Katarzyna Piwowarska i Samuel Praźmo. Do etapu rejonowego, który odbył się w Wałczu, zakwalifikowali się: Katarzyna Piwowarska i Samuel Praźmo.            

                     Warunkiem otrzymania kwalifikacji do wojewódzkiego etapu zmagań z językiem polskim było uzyskanie wyniku 31 punktów. Nasi reprezentanci byli blisko – a nawet bardzo blisko – osiągnięcia tego wyniku. Samuel Praźmo zdobył 25 punktów, a Kasia Piwowarska 30 punktów! Kasi zabrakło więc niewiele, bo zaledwie 1 punkt! Mamy nadzieję, że w przyszłym roku szkolnym nasi konkursowicze odniosą pełen sukces. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!!!

            Anna Kowalska

          • REJONOWY  KONKURS  MATEMATYCZNY

            Dnia 21 listopada 2017r. odbył się rejonowy etap Konkursu matematycznego. Do konkursu przystąpiło 633 uczniów województwa zachodniopomorskiego. Naszą szkołę reprezentowali Fabian Puścion z klasy VI oraz Katarzyna Piwowarska z kl. VII.

            Uczestnicy tego konkursu mieli za zadanie rozwiązać w ciągu 60 minut 25 zadań o zróżnicowanym stopniu trudności. Fabian zdobył 14 punktów, a Kasia 13 punktów. Byliśmy blisko. Fabianowi zabrakło tylko i 3 punkty do zakwalifikowania się do etapu wojewódzkiego.

            Gratulujemy dobrych wyników i życzymy sukcesów.

            Małgorzata Hrycikowska

          • DBAJMY  O  HIGIENĘ  OSOBISTĄ !!!

                         Uczniowie klasy IV pod opieką wychowawcy Marcina Paproty promowali dzisiaj w klasach młodszych I-III zasady higieny oraz edukację prozdrowotną w ramach IV edycji programu edukacyjno – społecznego “Wzorowa Łazienka”. Akcja odbyła się w formie małej kampanii społecznej. Maluchy za aktywny udział otrzymały od czwartoklasistów pamiątkowe naklejki.

            Marcin Paprota

        • DBAJMY  O  HIGIENĘ  OSOBISTĄ !!!
          • PATRIOTYCZNA  WIECZORNICA

            W dniu 13 listopada 2017r. o godz. 17.00 w naszej szkole odbyła się Patriotyczna Wieczornica. Zostali na nią zaproszeni goście, nasi rodzice, babcie i dziadkowie oraz cała społeczność wiejska. Zebranych z pewnością zachwyciła dekoracja. Uczniowie pod opieką nauczycieli przygotowali program artystyczny, w którym przypomnieli zebranym burzliwą historię naszego kraju. Zaprezentowali również szereg wierszy o tematyce patriotycznej. Recytacje przeplatane były wspólnie śpiewanymi pieśniami patriotycznymi. Zebrani ochoczo wspierali nas swoimi głosami. Całości dopełnił występ zespołu wokalnego. Wszystkim udzielił się podniosły patriotyczny nastrój.

            Anna Kowalska

          • I  miejsce  w  konkursie!

                       9 listopada w Szkole Podstawowej w Strącznie odbył się II Gminny Konkurs Recytatorski pt. Strofy o jesieni połączony z Wieczornicą Patriotyczną. Naszą szkołę reprezentowały: Aleksandra Konta, Zuzanna Kowalska i Katarzyna Piwowarska. Dziewczyny zaprezentowały się wspaniale!!! Jury konkursowe doceniło recytację Zuzi Kowalskiej i przyznało jej I miejsce!!! Serdecznie gratulujemy!!!

            Anna Kowalska

        • I  miejsce  w  konkursie!
        • Śniadanie  Daje  Moc
          • Śniadanie  Daje  Moc

            Nasza szkoła bierze udział w ogólnopolskim programie „Śniadanie Daje Moc”. Jego częścią finałową jest zorganizowanie Dnia Śniadania. Dzień ten odbył się 8 listopada, ponieważ jest to również Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Śniadanie zorganizowaliśmy dla klas I – III. Było to bardzo radosne spotkanie, na którym uczniowie przypomnieli 12 zasad zdrowego odżywiania dla uczniów wg Instytutu Matki i Dziecka, wzięli udział w miniturnieju na temat zdrowego stylu życia oraz każdy uczestnik przygotował pyszne, zdrowe i kolorowe kanapki, które następnie skonsumował. Dzień ten był tak smaczny i kolorowy dzięki pomocy rodziców, którzy przygotowali pięknie udekorowane i zastawione zdrowymi smakołykami stoły. Koordynatorem akcji była Wychowawczyni klasy II Agnieszka Podgórska.

            Agnieszka Podgórska

          • SPEKTAKL "TEN OBCY"

                         W piątek 20 października mieliśmy okazję obejrzeć spektakl teatralny pt. Ten Obcy wystawiany przez aktorów Teatru Edukacyjnego im. Adama Mickiewicza z Wrocławia. W tym celu uczniowie klas VI i VII wraz z wychowawcami udali się do Wałeckiego Centrum Kultury. Spektakl bardzo nam się podobał. Po jego zakończeniu odbyło się spotkanie z aktorami i krótkie warsztaty aktorskie. Gra aktorów, oprawa muzyczna i scenografia sprawiły, że powróciliśmy do szkoły z pozytywnymi wrażeniami.

            Anna Kowalska

        • SPEKTAKL "TEN OBCY"
        • Konkurs MAKS MATEMATYCZNY
          • Konkurs MAKS MATEMATYCZNY

            19 października uczniowie klas IV - VII wzięli udział w konkursie MAKS MATEMATYCZNY. W tym roku organizatorzy przygotowali dla nas 2 zadania (KARUZELA oraz KWADRAT) w formie internetowych gier matematycznych. Wyniki już wkrótce:)

            Małgorzata Hrycikowska

          • WYCIECZKA  DO  OSIEKA

                         Dnia 04.10.2017 r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Różewie z klas 1-3 oraz OP 1 pojechały do Skansenu w Osieku nad Notecią na imprezę edukacyjną. Tematyką była "Jesień w polu i zagrodzie". Podczas zajęć w plenerze mogliśmy z bliska zobaczyć jak kiedyś wyglądało między innymi: omłoty cepami, mielenie ziarna na żarnach, wykopki i sortowanie ziemniaków, smażenie powideł śliwowych. Dzieci zobaczyły jak kiedyś wyglądała orka w polu, narzędzia do uprawy roli, przędzenie na kołowrotku, praca kowala i garncarza, kiszenie kapusty. Wszystko było bardzo interesujące jednak najbardziej nam się podobała degustacja kawy zbożowej, kromki swojskiego chleba i masła oraz smak krówek wyprodukowanych na miejscu. Rumieńców na twarzach dodała nam przejażdżka bryczką. Wszyscy byliśmy zachwyceni i zadowoleni z tak wspaniałej i pouczającej wyprawy. Mamy nadzieję że w przyszłym roku uda nam się zobaczyć wiosenne zwyczaje w zagrodzie i na polu.

            Katarzyna Stępień- Duda

        • Dzień  Języka  Angielskiego
          • Dzień  Języka  Angielskiego

            2 października był wyjątkowo międzynarodowym dniem w Naszej szkole, ponieważ obchodziliśmy Dzień Języka Angielskiego. Każda z klas wylosowała jeden z krajów anglojęzycznych oraz przygotowała się do wykonania pięciu zadań, przedstawianych podczas szkolnego apelu.
            Uczniowie mieli wymyślić zawołanie zagrzewające do rywalizacji międzyklasowej, ubrać się w barwy flagi lub tradycyjne czy charakterystyczne stroje danego kraju. Ponadto, zespoły klasowe przygotowały ciekawostki o każdym kraju, opisały popularną potrawę i pokazały symbole kojarzone z krajami. Mieliśmy okazję dowiedzieć się ciekawych rzeczy o Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Anglii, Szkocji, Walii, Ghanie, Australii i Nowej Zelandii. Zabawę zakończył pokaz międzynarodowej mody.

            Bardzo gratulujemy wychowawcom i wszystkim uczestnikom inwencji, kreatywności oraz wiedzy, którą mogli się pochwalić przed całą Naszą szkołą. You are great!

            Justyna Czerniak

          • ŚWIĘTO  PIECZONEGO  ZIEMNIAKA

                        30 września grupa uczniów z naszej Szkoły została zaproszona do Domu Opieki Społecznej w Wałczu na tradycyjne "Święto pieczonego ziemniaka". Uczniowie już dzień wcześniej przygotowali potrawę konkursową - "ziemniaczane szaszłyki" którą zabrali ze sobą.
                        Byliśmy zaskoczeni bo na 8 różnych organizacji my byliśmy jedyną grupą dzieci. To jednak nam nie przeszkadzało aby dobrze się bawić wspólnie z osobami starszymi, chorymi, niepełnosprawnymi. Przy muzyce, tańcach, różnych konkurencjach i konkursach, degustacji ziemniaczanych potraw miło upłynął nam czas. Każdy z nas wrócił zadowolony i z drobnym upominkiem. Dziękujemy organizatorom za zaproszenie.

            Anna Owczarek

        • "Kto czyta książki, żyje podwójnie"
          • "Kto czyta książki, żyje podwójnie"

            29 września obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. My również przyłączyliśmy się do tej akcji. Chętni uczniowie z klas V-VII zaprezentowali zebranym w sali gimnastycznej koleżankom i kolegom fragmenty dzieł literatury dziecięcej i młodzieżowej. Odczytane zostały utwory poetyckie oraz prozatorskie. Wszystkie prezentowane pozycje książkowe należą do zasobów bibliotecznych naszej szkoły. Inicjatorkami szkolnej akcji były: Anna Kowalska i Anna Owczarek. Zachęcamy do czytania i życzymy przyjemnej lektury!

            Anna Kowalska

          • ŚWIATOWY  DZIEŃ  TABLICZKI  MNOŻENIA

                      29 września świętowaliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Tabliczka mnożenia królowała na zajęciach i podczas przerw. W szkole funkcjonował patrol, który sprawdzał poziom znajomości tabliczki mnożenia. Ponadto uczniowie klasy VI na przerwach zadbali o atrakcje związane z tabliczką mnożenia - była i zabawa i nauka. 
                      Uczniowie klas IV – VII zmagali się z zadaniami konkursowymi o tytuł EKSPERTA TABLICZKI MNOŻENIA. Najlepszymi okazali się uczniowie: Karol Kubowicz i Jakub Samorek z klasy IV, Hanna Ogrodowska z klasy V, Fabian Puścion z klasy VI oraz Bartosz Dudziński z klasy VII.
                     Wszystkim gratulujemy i liczymy na równie wielkie zaangażowanie w akcję w następnym roku szkolnym.

            Koordynator akcji – Małgorzata Hrycikowska

        • ŚWIATOWY  DZIEŃ  TABLICZKI  MNOŻENIA
          • „Nie ma śmieci – są surowce”

            Tegoroczna, dwudziesta czwarta już edycja akcji Sprzątania Świata – Polska 2017, odbyła się pod hasłem „Nie ma śmieci – są surowce”. Jej celem była zmiana postrzegania odpadów jako śmieci, czyli czegoś niepotrzebnego, co powinno wylądować na wysypisku. Fundacja Nasza Ziemia, organizator akcji, podkreśla, że w rzeczach, które często uważamy za nieprzydatne – „śmieci”, drzemie wartościowy surowiec, który może być wielokrotnie przetwarzany.
            Nasza szkoła, jak co roku, ochoczo przystąpiła do Sprzątania Świata. Odbyły się spacery po okolicy, którym towarzyszyło sprzątanie miejsc znajdujących się przy szkole. W klasach przeprowadzono pogadanki nt. istoty tej akcji, jej hasła i tego, jak należy je postrzegać. Uczniowie wykonali także śmieciowego potwora. Mieli okazję, by podyskutować o tak ważnych kwestiach jak segregacja odpadów, recykling czy przyczyny wciąż rosnącej ich ilości.

            Ewa Kamińska

          • Niecodzienni goście

                         Dnia 14 września Naszą szkołę odwiedzili niecodzienni goście – Alicja i Ian z Coronado, California, Stany Zjednoczone. 
                         Mieliśmy okazję wypytać ich o pracę, hobby, ulubione jedzenie oraz co sądzą o naszym kraju i co się im najbardziej podoba. Wszyscy byliśmy zaskoczeni, kiedy Ian powiedział nam o swoich polskich faworytach – gołąbki, naleśniki i pierogi są jego ulubionymi polskimi potrawami a polskie wesele ulubioną tradycją! Ponadto, Ian opowiedział nam jak wygląda i ile trwa podróż ze Stanów do Polski oraz o różnicach temperatur na jakie musiał się przygotować. 
                         Na zakończenie wizyty Alicja i Ian obiecali, że nie są to ich ostatnie odwiedziny w murach naszej szkoły i gdy tylko będą mieli okazję znów do nas „wpadną”.

            Justyna Czerniak

        • Niecodzienni goście
          • EuroWeek  2017

            W dniach 7-11 września Nasi uczniowie mieli okazję już po raz drugi uczestniczyć w obozie edukacyjnym EuroWeek w Długopolu Dolnym organizowanym w ramach programu EuroWeek – Szkoła Liderów. Poznaliśmy wolontariuszy z różnych zakątków świata, m.in. z Wietnamu, Ugandy, Tajlandii, Peru, Gruzji, Turcji, Gwatemali czy Łotwy.
            Codziennie uczestniczyliśmy w zajęciach w formie interaktywnych warsztatów, ćwiczeń praktycznych lub gier symulacyjnych prowadzonych przez pełnych energii i entuzjazmu wolontariuszy. Podczas zajęć mogliśmy ćwiczyć nasze umiejętności językowe i przełamywać nasze bariery. Wolontariusze chętnie odpowiadali na nasze pytania, pomagali w realizacji zadań oraz opowiadali o swoich krajach i zwyczajach w nich panujących.
            Poza zajęciami, które odbywały się w Ośrodku Wczasowym „Silesia” uczestniczyliśmy również w zajęciach na świeżym powietrzu. Wolontariusze zabrali nas na spacer po Parku Zdrojowym w Długopolu Zdroju gdzie mogliśmy spróbować wody o „rybim” smaku.
            Ponadto zwiedziliśmy Twierdzę Kłodzko, przeszliśmy Podziemną Trasą Interaktywną w Kłodzku oraz odwiedziliśmy Muzeum Filumenistyczne (Muzeum Zapałek) w Bystrzycy Kłodzkiej.
            EuroWeek zakończył się przyjemnym podsumowaniem i uroczystym rozdaniem certyfikatów. Dla wszystkich uczestników była to wielka przygoda i już nie możemy doczekać się kolejnej edycji w przyszłym roku!

            Justyna Czerniak

          • UROCZYSTE  ROZPOCZĘCIE  ROKU  SZKOLNEGO  2017/2018

                          W tym roku w dniu 4 września rozpoczęliśmy nowy rok szkolny, w nieco zmienionej szkole, bo już nie w sześcio a w ośmioklasowej Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Różewie. Niesprzyjająca w tym dniu pogoda nie popsuła humorów uczniom, nauczycielom i pracownikom, którzy z uśmiechem powitali kolejny rok nauki i pracy. Życzymy wszystkim powodzenia i wytrwałości, a także radości z wykonywanej pracy.

            Agnieszka Podgórska

        • UROCZYSTE  ROZPOCZĘCIE  ROKU  SZKOLNEGO  2017/2018