• Aktualności

          • WYRÓŻNIENIE W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE dla klasy IV

            Praca konkursowa klasy IV została nagrodzona wyróżnieniem w ogólnopolskim konkursie w ramach programu Kompetencje na szóstkę II. Tym sposobem Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Różewie została wyróżniona wraz z innymi 42 szkołami z kilkaset prac konkursowych z całej Polski!
            Przy wykorzystaniu metody “burzy mózgów” uczniowie klasy IV wybrali jako projekt zorganizowanie 21 marca w szkole i poza nią DNIA PATRONA pod hasłem POWITANIE WIOSNY Z BRZECHWĄ. Głównym celem przedsięwzięcia była integracja całej społeczności szkolnej oraz nauka poprzez zabawę.

            Nagrodą dla zwycięzców jest analogowe narzędzie do przygotowania i prowadzenia kreatywnych i badawczych lekcji w roku szkolnym 2018/19.
            Dodatkowo nasza klasa ma zagwarantowane miejsce w jednym z projektów Scenariuszy Lekcji, które zostaną zorganizowane w roku 2018/19.

            Konkurs Kompetencje na szóstkę II był przeznaczony dla uczniów klas IV-VI i trwał od 1 września 2017 r. do 16 kwietnia br. W ramach realizowanych lekcji uczniowie trenowali kompetencje społeczne, ćwiczyli pracę w grupie oraz uczyli się pracować ze sobą metodą projektu. Główne zadanie polegało na przygotowaniu projektu - zaplanowaniu szkolnego wydarzenia, obchodów wybranego święta, akcji charytatywnej lub społecznej, czy też innego przedsięwzięcia. Było to zadanie wymagające przeanalizowania różnych pomysłów, zaplanowania działań i konsekwentnej realizacji celów, a także współpracy i sprawnego podziału zadań.
             
            Efekty pracy projektowej uczniów oceniło jury złożone z pracowników Fundacji Uniwersytet Dzieci.

            Lista laureatów:
            https://docs.google.com/spreadsheets/d/1HTEa4MFpisN5t5rSlj6oYQrWP_8RDsa8qKp4UbWKvbs/edit#gid=0

            Marcin Paprota

        • WYRÓŻNIENIE  W  OGÓLNOPOLSKIM  KONKURSIE dla klasy IV
        • Niecodzienny happening
          • Niecodzienny happening

            Dzisiaj miał miejsce niecodzienny happening w Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Różewie. Podczas zajęć plastyki uczniowie klasy VII wraz z artystą Marcinem Paprotą pokazali, jak życie codzienne może łączyć się ze sztuką.

            Marcin Paprota

          • "Z rodziną najlepiej!"

            Taki cel przyświecał klasowej wycieczce rowerowej uczniów klasy pierwszej, która odbyła się 28.05.2018 roku. 
            Liczne zabawy i konkursy integrujące grupę wywołały mnóstwo uśmiechów na twarzach uczestników wycieczki, czego dowodem są poniższe fotografie.

            Zapraszamy do galerii

            Kamila Armuła
             

        • "Z rodziną najlepiej!"
        • SUKCESY W Grand Prix Wałeckich Czwartków Lekkoatletycznych
          • SUKCESY W Grand Prix Wałeckich Czwartków Lekkoatletycznych

            30 maja 2018r. na stadionie COS w Wałczu odbyło się Grand Prix Wałeckich Czwartków Lekkoatletycznych.
            Uczniowie naszej szkoły spisali się świetnie i przywieźli aż 10 medali - A. Kubowicz srebrny medal w skoku w dal oraz złoty w biegu na 300m. O. Bogusław złoty medal w rzucie piłeczką palantową oraz brązowy w biegu na 60m. P. Kałamaja złoty medal w biegu na 60m. i srebrny w rzucie piłeczką palantową M. Kądej srebrny medal w skoku w dal J. Biernat brązowy medal w rzucie piłeczką palantową B. Ostaszewski złoty medal w biegu na 300m. K. Utkowski srebrny medal w rzucie piłeczką palantową i W. Sułkowska brązowy medal w rzucie piłeczką palantową. Naszą szkołę reprezentowali także: O. Truszkowski, K. Kubowicz, J. Samorek, H. Golsztajn, G. Stachowiak i H. Ogrodowska. Gratulujemy!!! Zwycięzcy z najlepszymi wynikami pojadą na finał Mistrzostw Polski do Łodzi.

            Przemysław Rychlik

          • Dziewczyny na medal!

            W czwartek,24.05.2018 roku, w Ośrodku Edukacji Przyrodniczo-Leśnej na Morzycówce odbył się kolejny już Gminny Konkurs Ekologiczno-Przyrodniczy dla klas IV-VI
            W rywalizacji wzięło udział siedem szkół gminy Wałcz. Każdą z nich reprezentowała grupa trzech uczniów- po jednym przedstawicielu z każdej klasy.
            Naszą szkołę reprezentowały dziewczęta: Aleksandra Konta (kl. IV), Hanna Ogrodowska (kl. V) i Aleksandra Kubowicz (kl.VI).
            Drużyny miały za zadanie przejść siedem stacji w terenie, na których rozwiązywały po trzy zadania, które nie należały do najłatwiejszych. Jednak dziewczęta nie zawiodły, udowodniły, że z przyrodą i ekologią są za pan brat. W końcowej klasyfikacji uplasowały się na drugim miejscu, przegrywając pół punktem z męską drużyną z Gostomi. 
             Dziękuję  za godne reprezentowanie naszej szkoły, życzę dalszych sukcesów. 

            Ewa Kamińska


            .

        • Dziewczyny na medal!
        • Cyberprzemoc, to też przemoc
          • Cyberprzemoc, to też przemoc

            21 maja 2018r. odwiedziła nas pani sierż. sztab. Beata Budzyń, która przeprowadziła dwugodzinne zajęcia pod hasłem “Cyberprzemoc, to też przemoc”. Uczniowie klas IV – V oraz VI - VII mieli możliwość bliższego zapoznania się z przykładami cyberagresji z życia codziennego, konsekwencjami prawnymi nieodpowiedniego użytkowania internetu, telefonów, a także zagrożeniami czyhającymi w sieci.

            Marcin Paprota

          • WYCIECZKA DO KOŁOBRZEGU 

                 W dniu 18 maja 2018r. uczniowie klasy IV, V oraz VII wybrali się na wycieczkę szkolną do Kołobrzegu. Zwiedziliśmy okręty w muzeum ORP "Fala" następnie wybraliśmy się do Oceanarium. Po posiłku udaliśmy się na przepiękne molo w Kołobrzegu i spacer wzdłuż plaży. Chętni uczniowie weszli również na latarnie morską gdzie mogli podziwiać przepiękne widoki. Był to długi i wspaniały dzień dla naszych uczniów. 

            Przemysław Rychlik

             

        • WYCIECZKA DO KOŁOBRZEGU 
        • Patriotycznie
          • Patriotycznie

            10.05.2018 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 227 Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Ta patriotyczna uroczystość odbyła się w asyście szkolnego pocztu sztandarowego. Uczniowie przedstawili inscenizację oraz wiersze tematycznie związane z podpisaniem tej pierwszej w Europie konstytucji. Jedna z uczennic wcieliła się w rolę ówczesnego króla polskiego - Stanisława Augusta Poniatowskiego. W trakcie występu widzowie mogli obejrzeć także prezentację przedstawiającą ważnych ludzi biorących udział w podpisaniu tego dokumentu. Uczniowie przypomnieli, jak ważną rolę i znaczenie mają słowa - Ojczyzna i Patriotyzm. Nawiązali również do szacunku dla symboli narodowych oraz pamięci o dawnych wydarzeniach, które ukształtowały polską pamięć narodową. Występ artystyczny przygotowali uczniowie z kl. V, VI oraz VII.
            Wszystkim uczestnikom dziękujemy!

          • „My chcemy grać w zielone”

                Pod takim hasłem 16 maja odbył się turniej wiedzy ekologiczno- przyrodniczej dla klas III. W trakcie wspólnej zabawy uczniowie wykazywali się wiedzą na temat przyrody i ochrony środowiska. Zmierzyli się z różnymi konkurencjami , m.in. układali puzzle, zdanie z rozsypanki, rozpoznawali  zwierzęta i  drzewa na podstawie ich liści. Odpowiadali też na pytania z balonika. Były również zagadki, dyktando „chodzone” oraz konkurencja sprawnościowa- rzut szyszką do kosza. Wszyscy doskonale się bawili- była to świetna zabawa połączona z nauką. Uczniowie wykazali się rozległą wiedzą. Rywalizacja była zacięta, tylko dwoma punktami zwyciężyła klasa IIIa.  
                Uczestnicy turnieju otrzymali pamiątkowe znaczki „Przyjaciel przyrody”, dyplomy i nagrody rzeczowe. Zmagania trzecioklasistów oceniała komisja w składzie P. Anna Owczarek i P. Ewa Ostrowska. Turniej przygotowała i przeprowadziła nauczycielka przyrody.

            Ewa Kamińska

        •  VIII Gminny Konkurs Matematyczny "MAŁY PITAGORAS"
          •  VIII Gminny Konkurs Matematyczny "MAŁY PITAGORAS"

            16 maja 2018r. odbył się VIII Gminny Konkurs Matematyczny "MAŁY PITAGORAS" dla klasy IV, V, VI i VII. W konkursie wzięło udział łącznie 55 uczniów. Nasza szkołę reprezentowało 8 uczniów wyłonionych w ramach etapu szkolnego.

            Sukcesy uczniów:

            II miejsce - Hanna Ogrodowska (kl. V)

            III miejsce - Samuel Praźmo (kl. VII)


            Wielkie brawa również dla pozostałych członków reprezentacji naszej szkoły: Aleksandra Paprockiego, Jakuba Samorka, Tomasza Zaremby, Fabiana Puściona, Igora Stanisławskiego oraz Katarzyny Piwowarskiej.
            Wszystkim gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!

            Małgorzata Hrycikowska

          • Żywa lekcja przyrody

             

                  14 maja nasza szkolna sala gimnastyczna na kilka godzin zamieniła się w wiwarium wypełnione akwariami z egzotycznym towarzystwem na czterech, sześciu, ośmiu i kilkuset odnóżach. Wśród nich były tańczące straszyki, drapieżne modliszki, wijące się wije, przerażające ptaszniki i sympatyczne kameleony. Ten niezwykły zwierzyniec zaprezentował uczniom Pan Jarosław Rejmer, który od kilkunastu lat zajmuje się ich hodowlą.
                 Uczniowie w przystępny sposób poznali budowę tych zwierząt, sposób odżywiania, ich przyzwyczajenia oraz dowiedzieli się, które gatunki są niebezpieczne dla człowieka, a które przyjazne. Niektóre okazy pan Jarosław demonstrował uczniom z bliska, śmiałkowie mogli je dotykać, czy też ponosić na swoim ramieniu. Wszyscy z zainteresowaniem obejrzeli, jak kameleon Leon łapie długim językiem owada, a straszyk „tańczy” w rytm muzyki.
                Uczniowie wyszli z lekcji bardzo zadowoleni, bo przecież rzadko ma się okazję do obcowania z tak ciekawymi zwierzętami. To cenne doświadczenie na pewno na długo zostanie w pamięci naszych uczniów, tych najmłodszych-przedszkolaków i tych starszych. Najwięksi entuzjaści zakupili sobie patyczaki, by spróbować samodzielnej hodowli w domu. 

            Ewa Kamińska


             

        • Klasa I w Wałczu
          • Klasa I w Wałczu

            Dnia 10.05.2018 roku uczniowie klasy I udali się na wycieczkę do pobliskiego miasta Wałcz.
            Okazuje się, że w Naszym regionie jest wiele ciekawych miejsc wartych odwiedzenia.
            Pierwszaki w pierwszej kolejności odwiedziły wałeckie jednostki wojskowe, gdzie odbyły się zajęcia edukacyjne, pokazano Nam karetki wojskowe oraz wojskowe pojazdy strażackie. Przybliżono pierwszakom dokładnie na czym polega praca żołnierza, a także pozwolono nam zwiedzić Salę tradycji, w której uczniowie mogli ujrzeć eksponaty związane z tradycją naszych jednostek. Ponad to każdy uczeń mógł wpisać się do księgi odwiedzin jednostki.
            Kolejnym miejscem wycieczki było Muzeum Ziemi Wałeckiej. Dzieci zwiedzając i oglądając wystawy muzealne zbliżały się do praktykowania/ obcowania z kulturą.
            Trzecim punktem wycieczki była Powiatowa Państwowa Straż Pożarna w Wałczu, gdzie uczniowie naszej szkoły zostali równie miło i ciepło przyjęci jak w pozostałych miejscach. Panowie strażacy ujawnili Nam kilka tajników swojej pracy, chociażby poprzez dokładne pokazanie wozów strażackich, narzędzi i całego miejsca swojej pracy.
            Ostatnią już atrakcją wyjazdu była restauracja, a mianowicie składanie zamówienia, odbieranie go przy tym współpraca w grupie, konsumpcja i radość z wspólnie przeżytej chwili. Wycieczkę uważa się za udaną:)

            Kamila Armuła

          • Wycieczka do lasu- Morzyce

                    Na początku maja uczniowie klas trzecich i druga wybrali się na wycieczkę do lasu. Był piękny, słoneczny dzień. Podróż odbyliśmy autobusem. Przypomnieliśmy sobie przy okazji jak należy zachowywać się w środkach komunikacji.  Na miejscu odbyliśmy długi spacer przez las. Obserwowaliśmy przyrodę i zachodzące wiosną zmiany. Poznaliśmy warstwową budowę lasu. Czasami udało się usłyszeć śpiew ptaków.Po spacerze mogliśmy upiec sobie kiełbaski, które smakowały wyjątkowo. Mogliśmy również  wspólnie  się pobawić. Piknik w lesie był bardzo udany. Pogoda i humor nam dopisały. Zmęczeni, ale uśmiechnięci wróciliśmy do szkoły. Nasze wesołe miny na zdjęciach świadczą o udanej wycieczce. Z pewnością ją powtórzymy.

            Katarzyna Stępień - Duda

        • Wycieczka do lasu- Morzyce
        • Wycieczka do Państwowej Straży Pożarnej w Wałczu
          • Wycieczka do Państwowej Straży Pożarnej w Wałczu

            9 maja dzieci z naszej szkoły miały przyjemność zobaczyć z bliska jak wygląda praca strażaków. W tym celu została zorganizowana wycieczka do Państwowej Straży Pożarnej w Wałczu. Dzięki życzliwości panów Strażaków uczniowie klas trzecich i drugiej mogły oglądać samochody i sprzęt pożarniczy oraz motorówkę. Wysłuchały również opowieści o trudnej, odpowiedzialnej i niebezpiecznej pracy strażaka oraz akcjach ratowniczo -gaśniczych. Niebywałą atrakcją dla dzieci była możliwość przymierzenia stroju strażaków, wejście do wozu strażackiego oraz próba „gaszenia” fikcyjnego pożaru.

            Katarzyna Stępień - Duda

          • Klasa VII i kręgle

                   W dniu 10 maja 2018 r. uczniowie klasy VII wraz z wychowawczynią wybrali się do kręgielni „Bowling” w Pile. Gra była bardzo emocjonująca a ilość zdobywanych punktów - wręcz zdumiewająca! Humory i apetyt dopisywały, więc kolejnym punktem był posiłek. 
            Dopełnieniem mile spędzonego czasu był spacer po parku na Wyspie i pyszne, zimne lody!
            Wszyscy świetnie się bawiliśmy. Koniecznie musimy to powtórzyć!

            Anna Kowalska

        • Klasa VII i kręgle
          • Ratujmy Ziemię!

                    Pod takim hasłem w naszej szkole świętowaliśmy tydzień obchodów Dnia Ziemi. Podczas tego tygodnia na naszych uczniów czekało wiele atrakcji. Odbył się konkurs „Tropami zwierząt”, można było podziwiać gazetkę tematyczną. Najmłodsi wychowankowie spotkali się z zielonym Przyjacielem Przyrody – Ekoludkiem i zamienili z nim kilka słów na temat naszej planety. Nie zapomnieliśmy też o jej symbolicznym wysprzątaniu – zadbaliśmy o teren wokół szkoły. 
                 Uroczyste podsumowanie tego tygodnia odbyło się podczas apelu. Uczniowie z koła teatralnego pod kierunkiem p. Eli Dudek przedstawili inscenizację o Zielonym Kapturku. Na znak solidarności z Ziemią wszyscy przebraliśmy się na zielono, więc w szkole był prawdziwy zielony zawrót głowy! 
                  Była to także doskonała okazja, by podsumować konkursy o tematyce ekologiczno-przyrodniczej. Konkurs „Tropami zwierząt” wygrała uczennica klasy IV Aleksandra Konta. Nagrodzono też szkolnych zwycięzców Ogólnopolskiego Konkursu Przyrodniczego „Orzeł przyrodniczy”:  Aleksander Paprocki (kl. IV), Martyna Jęcz (kl. V) i Aleksandra Kubowicz (kl. VI).

             

            Ewa Kamińska

        • Ratujmy Ziemię!
        • Sukces w ogólnopolskim konkursie plastycznym „Ulubiony książkowy bohater - przyjaciel z dzieciństwa”.
          • Sukces w ogólnopolskim konkursie plastycznym „Ulubiony książkowy bohater - przyjaciel z dzieciństwa”.

            Do Młodzieżowego Domu Kultury w Mysłowicach zgłoszono 938 prac z 79 miast w Polsce. Komisja konkursowa spośród wszystkich prac plastycznych nagrodziła także naszych uczniów :-)
            W kategorii klas I- IV II miejsce zdobył Aleksander Paprocki z klasy IV. Mamy również 3 wyróżnienia:
            Amelia Owczarek (kl.IV), Katarzyna Piwowarska (kl.VII), Malwina Sieradzka (kl.VII). Fotografie prac oraz protokół z konkursu można zobaczyć na stronach:

            http://www.mdk.edu.pl/konkursy/plastyczno-fotograficzny/wyniki-konkursu-1, http://www.mdk.edu.pl/konkursy/plastyczno-fotograficzny/nagrodzone-prace-2018, http://www.mdk.edu.pl/konkursy/plastyczno-fotograficzny/wyroznione-prace-2018.

            Marcin Paprota

          • XXI GMINNY KONKURS ORTOGRAFICZNY „O ZŁOTE PIÓRO WÓJTA”

                   23 kwietnia 2018 r. odbył się XXI GMINNY KONKURS ORTOGRAFICZNY „O ZŁOTE PIÓRO WÓJTA”, którego organizacja przypadła w zaszczycie Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Różewie. Gospodarzem konkursu był Wójt Gminy Wałcz pan Jan Matuszewski. Wzięło w nim udział 33 uczniów z 8 szkół gminnych. Tematem tegorocznego dyktanda była jakże aktualna cyberprzemoc. Aby wprowadzić uczestników w dobry nastrój, uczniowie koła teatralnego „Mamy talent” zaprezentowali  przedstawienie pt. „Bezpieczny Internet”. Nad prawidłowym przebiegiem zmagań z ortografią czuwała komisja konkursowa w składzie: przewodnicząca – Sekretarz Gminy Wałcz Joanna Mackiewicz, członek – Danuta Pietrzak, sekretarz – Anna Kowalska. Tak, jak w roku poprzednim, za treść dyktand odpowiedzialna była pani Sylwia Malinowska.
                    Wójt Gminy Wałcz Jan Matuszewski oraz dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Różewie Agnieszka Wróbel wręczyli Złote Pióra uczniom, którzy zajęli I miejsca w XXI Gminnym Konkursie Ortograficznym w poszczególnych grupach wiekowych:  
            kl. IV – Zuzanna Trojanowska (NSP Dębołęka),
            kl. V – Antonina Kozioł (SP Karsibór),
            kl. VI – Grzegorz Ptak (SP Strączno),
            kl. VII – Martyna Tutaj (SP Różewo),
            gimnazjum – Marek Szypura (SP Chwiram).

                II oraz III miejsca w danych kategoriach wywalczyli:    
            •    kl. IV
            II miejsce – Mateusz Stemler (SP Chwiram)
            III miejsce – Magdalena Brożek (SP Gostomia)
            •    kl. V
            II miejsce – Łukasz Brusiło (NSP Szwecja)
            III miejsce – Sabina Przytuła (SP Różewo)
            •    kl. VI
            II miejsce – Aleksandra Kubowicz (SP Różewo)
            III miejsce – Oliwia Krzywonos (NSP Szwecja) 
            •    klasa VII
            II miejsce – Anna Bończaszek (SP Chwiram)
            III miejsce – Amelia Steciak (SP Strączno)
            •    gimnazjum
            •    II miejsce – Pamela Golsztajn (SP Chwiram)
            •    III miejsce – Marcin Zawierucha (SP Chwiram)


                       Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu. Już sam udział jest ogromnym sukcesem, ponieważ jesteście mistrzami ortografii w swoich klasach i szkołach. Dalszych sukcesów życzy społeczność Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Różewie. 

            Anna Kowalska i Marcin Paprota

        • XXI GMINNY KONKURS ORTOGRAFICZNY „O ZŁOTE PIÓRO WÓJTA”
        • Konkurs "SYNAPSIK MEN" w klasie I
          • Konkurs "SYNAPSIK MEN" w klasie I

            Dnia 27.03.2018 roku uczniowie klasy pierwszej sprawdzali swoją wiedzę, umiejętności oraz rozwijali umiejętność gospodarowania czasem podczas konkursu: "SYNAPSIK MEN" dla klas pierwszych.
            Pierwszaki z zaangażowaniem i pełni zapału przystąpili do wypełniania testu, którego zadania dla każdego uczestnika były takie same.
            Dzieci dzieląc się wrażeniami po konkursie wyrażały różne opinie na temat trudności poszczególnych zadań, jednakże były bardzo zadowolone i dumne z samego przystąpienia do konkursu.

            Kamila Armuła