• Rozkład dnia

• Ramowy rozkład dnia – grupa „Żuczki”  OP II

•                                   RAMOWY ROZKŁAD DNIA 4-5- latki – grupa ”Żuczki”
                                    ODDZIAŁ PRZEDSZKOLNY 1 NA ROK SZKOLNY 2023/2024
                                                       CZYNNY W GODZINACH   7.30-14.30

7.30 - 8.35
          Schodzenie się dzieci, zabawy indywidualne i w małych grupach według potrzeb dzieci. Praca indywidulana nauczyciela z dziećmi.
          8.35 – 9.00
          Sprawdzenie obecności, kalendarz, poranna gimnastyka oraz zapoznanie z tematem dnia.
          9.00 - 9.15
          Czynności samoobsługowe – przygotowanie do śniadania, doskonalenie nawyków higienicznych. Eksponowanie pracy dyżurnych – wdrażanie do samodzielności.
          9.15 - 9.45
          Śniadanie - kształtowanie umiejętności kulturalnego spożywania posiłków oraz nawyków prozdrowotnych
          9.45 – 10.00
          Czynności higieniczno-porządkowe po śniadaniu.
          10.00 - 10.30
          Realizacja zajęć edukacyjno-wychowawczych w oparciu o Podstawę Programową:
          - budowanie dziecięcej wiedzy o świecie społecznym, przyrodniczym i technicznym
            oraz rozwijanie umiejętności prezentowania swoich przemyśleń w sposób
             zrozumiały dla innych,
          - wprowadzenie dzieci w świat wartości estetycznych i rozwijanie umiejętności
            wypowiadania się poprzez muzykę, małe formy teatralne oraz sztuki plastyczne,
          - kształtowanie u dzieci poczucia przynależności społecznej (do rodziny, grupy
            rówieśniczej i wspólnoty narodowej) oraz postawy patriotycznej,
          - troska o zdrowie dzieci i ich sprawność fizyczną; zachęcanie do uczestnictwa
            w zabawach i grach sportowych,
          - wspomaganie rozwoju mowy dzieci,
          - wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją matematyczną,
          - kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania,
          - zapewnienie dzieciom lepszych szans edukacyjnych poprzez wspieranie ich
            ciekawości, aktywności i samodzielności, a także kształtowanie tych wiadomości
            i umiejętności, które są ważne w edukacji szkolnej,
          - rozwijanie kreatywności, innowacyjności, twórczego myślenia.
          10.30 - 11.15
          Zabawy lub zajęcia w sali lub na świeżym powietrzu wspierające wszechstronny rozwój dziecka. Zabawy niekierowane, wycieczki, spacery, obserwacje.
          11.15 - 11.30
          Czynności samoobsługowe – przygotowanie do obiadu, doskonalenie nawyków higienicznych. Eksponowanie pracy dyżurnych – wdrażanie do samodzielności.
          11.30 - 12.00
          Obiad - rozwijanie umiejętności właściwego zachowania się przy stole, kształtowanie umiejętności posługiwania się sztućcami.
           12.00 - 12.30
          Poobiedni wypoczynek – słuchanie muzyki relaksacyjnej, bajek, opowiadań.
          12.30 - 13.15
          Zabawy i  ćwiczenia utrwalające temat dnia.
          13.15 – 13.45
          Czynności samoobsługowe, przygotowanie do podwieczorku. Podwieczorek.
          13.45 – 14.30
          Zabawy swobodne w wybranych kącikach zainteresowań. Praca indywidualna z dziećmi. Rozchodzenie się dzieci.

Przygotowanie dzieci do posługiwania się językiem obcym nowożytnym:
          Nauka rozumienia najprostszych poleceń w języku obcym i reakcji na nie, powtarzanie krótkich rymowanek, wierszyków, piosenek.

RAMOWY ROZKŁAD DNIA JEST TYLKO RAMĄ DNIA I MOŻE ULEC ZMIANIE ZE WZGLĘDU NA RÓŻNE WARUNKI POGODOWE, WIZYTY GOŚCI W PRZEDSZKOLU, UROCZYSTOŚCI, SPOTKANIA, KRÓTSZY LUB DŁUŻSZY CZAS REALIZACJI TEMATU.

opracowała:
                                                                                                             Dorota Grabowska