• Aktualności

          • OGÓLNOPOLSKI SPRAWDZIAN SZÓSTOKLASISTY Z OPERONEM

                12 kwietnia 2018r. uczniowie klasy VI przystąpili do OGÓLNOPOLSKIEGO SPRAWDZIANU SZÓSTOKLASISTY Z OPERONEM. Sprawdzian sprawdzał wiedzę i umiejętności z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego. Ponadto jest doskonałym przygotowaniem do egzaminu ósmoklasisty, który uczniowie zdawać będą w kwietniu 2020 roku.

            Małgorzata Hrycikowska

        • OGÓLNOPOLSKI  SPRAWDZIAN  SZÓSTOKLASISTY  Z  OPERONEM
        • MISTRZ PIĘKNEGO CZYTANIA W KLASIE IIIa
          • MISTRZ PIĘKNEGO CZYTANIA W KLASIE IIIa

            W zeszłym tygodniu w klasie 3 a odbył się klasowy konkurs na Mistrza Pięknego Czytania.W komisji była Pani Karolina, która jest w naszej szkole na praktyce. Pani Karolina miała niemały problem z przyznaniem miejsc, ponieważ wszyscy przygotowali się bardzo starannie.Ostatecznie 1 miejsce zdobyła Wiktoria Konieczna, 2 miejsce Oliwia Michalik, 3 miejsca zdobyły aż trzy osoby tj.: Bartłomiej Kubowicz, Rafał Czyżak oraz Jakub Hultan.

            Katarzyna Stępień - Duda

          • KOMPETENCJE NA SZÓSTKĘ w klasie VI

                 W roku szkolnym 2017/2018 uczniowie klasy VI wraz z wychowawcą Małgorzatą Hrycikowską przystąpili do realizacji programu KOMPETENCJE NA SZÓSTKĘ. Wykonywaliśmy różne zadania, dzięki którym rozwinęliśmy własną kreatywność, innowacyjność i przedsiębiorczość. Ponadto kształciliśmy umiejętność krytycznego myślenia, rozumowania, argumentowania i wnioskowania. Realizacja programu przyczyniła się do poprawy w naszej klasie komunikacji i współpracy w grupie. Na zakończenie programu klasa VI otrzymała certyfikat potwierdzający uczestnictwo w programie.

            Małgorzata Hrycikowska

        • KOMPETENCJE NA SZÓSTKĘ w klasie VI
          • Światowy Dzień Wody

            22 marca obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Wody. Specjalnie na tę okazję dla uczniów zostało przygotowanych wiele atrakcji, które miały na celu zwrócenie uwagi jak ważna w naszym życiu jest woda i że powinniśmy mieć w nawyku jej oszczędzanie.

            Podczas zajęć prowadziliśmy dyskusje na temat wody, oglądaliśmy prezentacje multimedialne, wykonywaliśmy plakaty pt. „Bez wody nie ma życia”. Oprócz tego rozwiązywaliśmy zagadki, słuchaliśmy listu napisanego przez kropelkę, głowiliśmy się nad matematycznymi zadaniami związanymi z wodą. Poznaliśmy wiele ciekawostek na temat jej oszczędzania i zapobiegania marnowaniu. Ponadto, odgrywaliśmy scenki, w których przybieraliśmy rolę wody i człowieka. Wykonaliśmy prace plastyczne „Uczę się oszczędzać, nie marnować”. Dodatkowo uczniowie młodszych klas wrócili do domów z informacją, jak możemy oszczędzać wodę w życiu codziennym.

            World Water Day-czyli Światowy Dzień Wody, ustanowiony został przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w czasie konferencji Szczyt Ziemi 1992 w Rio de Janeiro w Brazylii. Jako powód podano fakt, że ponad miliard ludzi na świecie cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej.

            Ewa Kamińska

          • SUKCES WIKTORII

                   Uczennica kl. V Wiktoria Kowalska została laureatką eliminacji powiatowych Przeglądu Prac Plastycznych Dzieci i Młodzieży ARA pod hasłem Gdy będę dorosły, to zmienię.... Organizatorem konkursu było Wałeckie Centrum Kultury. Praca Wiktorii zgłoszona została do eliminacji wojewódzkich Przeglądu Amatorskiego Ruchu Artystycznego, które będą miały miejsce w Szczecinie.

            Marcin Paprota

        • SUKCES WIKTORII
        • Matematyka jest wszędzie
          • Matematyka jest wszędzie

            Klasa II bierze udział w innowacji matematycznej, podczas której realizujemy zajęcia nawiązujące do życia codziennego. W związku z tym uczniowie często przygotowują posiłki, np. sałatkę owocową, gofry czy pizzę. Oczywiście najpierw wykonujemy czynności matematyczne, czyli ważenie, odmierzanie pojemności, podwajanie ilości produktów z przepisu itp. Uczniowie bardzo lubią te zajęcia, ponieważ zawsze kończą się spożywaniem tego, co przygotowaliśmy. Poza tym dzieci bardzo chętnie składają origami, grają w gry matematyczne lub poznają waluty innych krajów.

            Agnieszka Podgórska

          • Program Pomysłowy Rok

                     W tym roku szkolnym klasa II bierze udział w programie Pomysłowy Rok. Jest to cykl ciekawych zajęć, na których dzieci dowiadują się bardzo interesujących rzeczy, sprawdzają w praktyce np. jak zaszyfrować i odszyfrować wiadomość, jak przygotować pantomimę przy pomocy pacynek lub kukiełek oraz poznały do tej pory stare sposoby na piękne łańcuchy choinkowe, a także próbowały odpowiedzieć na pytanie "czy zwierzęta mają emocje?" Dzieci bardzo lubią te zajęcia, ponieważ poznają inne ciekawe i interesujące rzeczy niż w czasie normalnych zajęć.

            Agnieszka Podgórska

        • Program Pomysłowy Rok
        • Wycieczka  do  WROCŁAWIA
          • Wycieczka  do  WROCŁAWIA

            23-24 marca 2018r. uczniowie klasy VI przy współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Dzieci pojechali na wycieczkę do Wrocławia.
            W pierwszym dniu wybraliśmy się do Afrykarium we Wrocławiu. Zwiedzając obiekt znajdujący się na terenie ZOO mieliśmy okazję poznać wodny świat Afryki oraz żyjące tam zwierzęta. Największe wrażenie zrobiły na nas pływające nad głowami rekiny oraz płaszczki. Niesamowitym przeżyciem było także zobaczenie pingwinów oraz ogromnych hipopotamów.
            Następną atrakcją był największy obraz w Polsce, czyli słynna „Panorama Racławicka”. Wizyta w rotundzie dostarczyła wrażeń nie tylko miłośnikom historii, ale również pasjonatom sztuki malarskiej.
            Drugi dzień spędziliśmy równie aktywnie co pierwszy. Rekreacyjny pobyt w Aqaparku Wrocław sprawił ogromną radość uczestnikom wyjazdu.
            Zmęczeni, ale pełni pozytywnych wrażeń wszyscy wróciliśmy do Różewa.
            Dziękujemy pani Ewie Bączkowskiej za możliwość uczestnictwa w tej wycieczce oraz paniom: Barbarze Srebrzyńskiej i Małgorzacie Utkowskiej za opiekę nad uczniami.

            Małgorzata Hrycikowska

          • POWITANIE WIOSNY Z BRZECHWĄ

                21 marca w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Patrona. Cała uroczystość odbyła się pod hasłem “Powitanie wiosny z Brzechwą”. Dzień ten rozpoczął Ambroży Kleks wraz ze swoim uczniem Adasiem. W radosnej atmosferze kolorowy korowód ruszył sprzed budynku szkoły. Miały miejsce tańce, recytacje, okrzyki, którym towarzyszyła muzyka klasyczna. Wszystko po to, by wyprosić zimę, a zaprosić wiosnę.

                Potem wszyscy razem wróciliśmy do naszej szkoły, która stała się filią Akademii Pana Kleksa. Mogliśmy tam zobaczyć interpretacje różnych utworów Jana Brzechwy zaprezentowane przez uczniów wszystkich klas oraz rozstrzygnięcie konkursu na najciekawszy i najpiękniejszy strój Pani Wiosny. To był naprawdę kolorowy dzień :)    

            Marcin Paprota
             

        • POWITANIE WIOSNY Z BRZECHWĄ
        • MISTRZ PIĘKNEGO CZYTANIA w klasie I
          • MISTRZ PIĘKNEGO CZYTANIA w klasie I

            19 marca 2018 roku w klasie pierwszej odbył się konkurs zatytułowany: "MISTRZ PIĘKNEGO CZYTANIA".
            Uczniowie czytali wybrany przez siebie fragment książki:"Cukierku, Ty łobuzie".
            Oceniani byli przez trzyosobowe jury wg wcześniej przybliżonych im kryteriów.
            W tym roku Mistrzem czytania w klasie pierwszej został Cezary Stanisławski:)
            II miejsce zajął Stanisław Osiadły, III Maja Alaszewicz. Na wyróżnienie zasłużyła Maja Mrozewska.
            Serdeczne gratulacje dla zwycięzców oraz pozostałych uczestników konkursu.

            Kamila Armuła

          • DZIEŃ MATEMATYKI

                 Tradycją w naszej szkole są obchody Święta Matematyki. Dla przypomnienia - Ogólnopolski Dzień Matematyki przypada 12 marca:)
                 W tym roku hasłem przewodnim było „MATEMATYKA OD KUCHNI”. Zajęcia wzbogaciła prezentacja multimedialna z ciekawymi zadaniami o zróżnicowanym stopniu trudności. Dodatkową atrakcją były rozgrywki grupowe rozwijające rachunek pamięciowy oraz turniej „1 z 10”.
            Wszystkim dziękuję za wspaniałą zabawę. Do zobaczenia za rok!!!

            Małgorzata Hrycikowska
             

        • DZIEŃ  MATEMATYKI
        • III WAŁECKI BIEG I MARSZ "DWÓCH SKARPET"
          • III WAŁECKI BIEG I MARSZ "DWÓCH SKARPET"

            24.03.2018 roku uczniowie naszej szkoły brali udział w 3 WAŁECKIM BIEGU I MARSZU "DWÓCH SKARPET", któremu przyświecał piękny cel, a mianowicie wsparcie osób z ZESPOŁEM DOWNA.

            Grupa reprezentująca naszą szkołę spisała się na medal.

            Pięknie dziękujemy za zaangażowanie.

            Kamila Armuła

          • "DLACZEGO JAJO JEST SYMBOLEM WIELKANOCY?" -Pomysłowy rok w klasie 3 a

                    Scenariusz bardzo ciekawy, który wyzwolił u dzieci działanie twórcze. Z zaciekawieniem oglądały film w którym omówiono najważniejsze kwestie dotyczące zwyczajów wielkanocnych, rodzajów i sposobów malowania jaj. Dzieci z wielkim zapałem opowiadały o symbolach wielkanocnych przyniesionych ze swoich domów. Z ogromną radością przygotowaliśmy nasz przepiękny, " klasowy stół wielkanocny", który świetnie się prezentował na tle klasy. Uważam, że warto kultywować nasze stare acz wspaniałe tradycje. Wszyscy poczuliśmy oddech zbliżających się Świąt. Wspaniałe zajęcia dla dzieci oraz nauczyciela.POLECAM!!!

            Katarzyna Stępień - Duda

        • "DLACZEGO JAJO JEST SYMBOLEM WIELKANOCY?" -Pomysłowy rok w klasie 3 a
        • Z WIZYTĄ W MUZEUM
          • Z WIZYTĄ W MUZEUM

            Dnia 14 marca 2018 roku uczniowie klasy VII wraz z wychowawczynią wybrali się do Muzeum Ziemi Wałeckiej. Obejrzeliśmy trzy różne wystawy. Pierwsza nosi tytuł „W poszukiwaniu nowego domu. Migracje ludności na Pomorzu zachodnim w latach 1945-1950.” Nasze zainteresowanie wzbudziła niemiecka mapa Wałcza, na której zaznaczona jest planowana budowa obwodnicy miasta. Eksponaty drugiej wystawy przeniosły nas w czasy średniowiecza i do warsztatu rogownika. Trzecia ekspozycja, którą obejrzeliśmy, to rysunki Marka Skawińskiego – lidera grupy „Kombi”. Ciekawostką jest to, że wśród prac znalazły się również rysunki z roku 1958 – czyli z czasów dzieciństwa muzyka. „Dzieła” te przechowywał ojciec artysty. Wystawy bardzo nam się podobały. W oczekiwaniu na powrót do domu wstąpiliśmy na pyszne lody. Było sympatycznie i smacznie!

            Anna Kowalska

          • KONKURS Z JĘZYKA POLSKIEGO

                W marcu w naszej szkole odbył się konkurs przedmiotowy z języka polskiego. Autorem testów konkursowych był OLIMP SCHOOL. Do zmagań z językiem polskim stanęło jedenaścioro uczniów z klas piątej i szóstej. Wszystkim uczestnikom gratulujemy i … czekamy na ogłoszenie wyników.

            Anna Kowalska

        • KONKURS Z JĘZYKA POLSKIEGO
        • VI Bieg Żołnierzy Wyklętych
          • VI Bieg Żołnierzy Wyklętych

            W dniu 04 marca 2018 roku reprezentanci naszej szkoły : H. Golsztajn, W. Dudzińska, K. Owczarek wzięli udział w VI BIEGU PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH.

            Dobiegliśmy cali i zdrowi pomimo ujemnej temperatury podczas biegu. Brawo My!!!

            Gratulujemy świetnej postawy i ukończonego biegu

            Przemysław Rychlik

          • INTERNET- ,,Dobrodziejstwo czy przekleństwo"

                  Dnia 22.02.2018   uczestnicy koła teatralnego ,, Mamy talent'' przedstawili widowisko pt ,, Bezpieczeństwo w sieci".

                  Każdy widz, zgodził się z opinią , że Internet  posiada mnóstwo wspaniałych cech, jednak  jak wszystko, co wymyślił człowiek, posiada pewne wady. Jedną z nich jest to, że „surfowanie” wciąga jak narkotyk. Dając możliwość oszczędzania czasu, może stać się jego złodziejem, ponieważ mając nieograniczony dostęp do ciekawych informacji, zapominamy o odrabianiu lekcji, czytaniu, spacerze, a nawet o śnie.
                Biorąc wszystkie argumenty za i przeciw dochodzimy do wniosku, że Internet, mimo kilku wad, jest zdecydowanym dobrodziejstwem XXI wieku, ale należy przestrzegać 10 najważniejszych zasad.

            1. Korzystaj z oprogramowania antywirusowego
            2. Otwieraj wiadomości tylko od znajomych osób
            3. Ostrożnie pobieraj pliki z sieci
            4. Unikaj klikania w nieznane linki i załączniki w wiadomościach e-mail
            5. Nie podawaj w sieci danych osobowych ani haseł, nie wysyłaj swoich zdjęć
            6. Chroń swoje konta na serwisach społecznościowych
            7. Stosuj trudne do odgadnięcia hasła, które są kombinacją liter i cyfr
            8. Czytaj regulaminy
            9. Sprawdzaj, czy strona, do której się logujesz, ma zabezpieczenie SSL
            10. Pamiętaj, że osoba po drugiej stronie nie musi być tym, za kogo się podaje.


                                           Elżbieta Dudek


             

        • INTERNET- ,,Dobrodziejstwo czy przekleństwo"
        • SZKOLNY KONKURS ORTOGRAFICZNY “RÓŻEWORT”
          • SZKOLNY KONKURS ORTOGRAFICZNY “RÓŻEWORT”

            W miesiącu lutym 2018r. odbyły się w naszej szkole eliminacje ortograficzne dla uczniów klas IV - VII w ramach Szkolnego Konkursu Ortograficznego RÓŻEWORT. Z każdej klasy nauczyciele poloniści wyłonili po 3 uczniów, którzy najlepiej znają oraz stosują zasady ortograficzne i interpunkcyjne:
            • klasa IV
            I miejsce Amelia Owczarek / Aleksander Paprocki
            II miejsce Patrycja Kowalska
            • klasa V
            I miejsce Sabina Przytuła
            II miejsce Tomasz Zaremba
            III miejsce Hanna Ogrodowska
            • klasa VI
            I miejsce Aleksandra Kubowicz
            II miejsce Wiktoria Sułkowska / Oliwia Mikołajczyk
            • klasa VII
            I miejsce Martyna Tutaj / Katarzyna Piwowarska
            II miejsce Malwina Sieradzka

            Spośród uczniów, którzy zajęli pierwsze miejsca w kategorii tej samej klasy, nauczyciele wybiorą w ramach eliminacji najlepszych. Ci natomiast będą reprezentować naszą szkołę 24 kwietnia 2018r. podczas Gminnego Konkursu Ortograficznego “O Złote Pióro Wójta”.

            Marcin Paprota

          • „ Wybieram wodę”- podsumowanie programu

                   W listopadzie 2017 roku nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Wybieram wodę”. Program ten to wspólna inicjatywa Polskiego Towarzystwa Dietetyki oraz Instytutu Promocji Zdrowia i Dietoterapii. Ma on na celu promocję korzyści płynących z picia wody. Działania w ramach programu podkreślają rolę wody nie tylko w zachowaniu zdrowia, ale także w środowisku, gospodarce, przemyśle i rolnictwie. Jednym z kluczowych zadań projektu jest także propagowanie racjonalnego gospodarowania wodą i jej oszczędzania. 
                  W ramach tego projektu, w grudniu i w styczniu 2018 roku w klasach III-VI zostały przeprowadzone zajęcia edukacyjne pt. „Woda cenniejsza niż złoto”, „Od kropli wody do organizmu człowieka” , „Woda na talerzu” oraz „Każda kropla wody jest cenna”. Podczas nich uczniowie dowiedzieli się m.in., jaka jest rola wody w organizmie, dlaczego warto ją pić, ile wody dostarczamy i tracimy w ciągu dnia, który narząd ma najwięcej wody, które warzywa i owoce są w nią bogate. Poznali również zasady gospodarowania wodą i rolę prawidłowego nawodnienia naszego organizmu. 
                    Projekt podsumowano na apelu, podczas którego szkoła oraz każda klasa z osobna otrzymały certyfikaty „Wybieram wodę”. 
            Mam więc nadzieję, że teraz - „wybierając wodę”, będziecie pamiętali, jak ważną rolę pełni ona w naszym życiu.
                    Pragnę także dodać, że jestem dumna z naszych uczniów, których coraz częściej spotykam z butelką wody mineralnej zamiast butelki niezdrowych napojów. Brawo dla Was! Tak trzymajcie! ;)

            Ewa Kamińska

        • „ Wybieram wodę”- podsumowanie programu
        • Kolejne zajęcia w klasie 3a z serii Pomysłowy Rok - Jak zbudować wytrzymały most?
          • Kolejne zajęcia w klasie 3a z serii Pomysłowy Rok - Jak zbudować wytrzymały most?

            Zajęcia interesujące, które wyzwoliły u uczniów kreatywność oraz chęć pracy i działania. Podczas zajęć uczniowie na podstawie materiału zdjęciowego poznali różne typy mostów z punktu widzenia ich konstrukcji oraz funkcji. W grupach lub indywidualnie konstruowali własne modele mostów po czym z pomocą przygotowanych wcześniej wagoników - wykonali na nich próby wytrzymałościowe. Bardzo ciekawe było dla dzieci sprawdzanie na mostach przez siebie wykonanych jaki ciężar tak naprawdę wytrzymają. Uczniowie bardzo zaangażowani podczas zajęć. Scenariusz wart polecenia.

            Katarzyna Stępień-Duda