• NASZA SZKOŁA

• SZTANDAR
          autor: Kamila Wróbel

Sztandar szkoły ma kształt kwadratu o wymiarach 90 cm x 90 cm i jest wykonany z tkaniny syntetycznej przytwierdzonej do drewnianego, toczonego drzewca, zakończonego metalową głowicą w kształcie godła państwowego - orła w koronie, jako symbol przynależności narodowej.

Strona główna sztandaru, czyli awers ma kolor czerwony. Centralne miejsce zajmuje krajobraz z wizerunkiem szkoły oraz przedszkola o bajkowych kształtach grzybków. To bardzo ważny element, gdyż został zaczerpnięty z prac plastycznych uczniów z rocznika ’97 i już od kilku lat tworzy logo szkoły. W nawiązaniu do naszego patrona Jana Brzechwy budynek szkoły został umieszczony na złotym drzewie, na znak, że jego twórczość towarzyszy nam w codziennym zdobywaniu wiedzy i umiejętności. Obok znajduje się znak drogowy, wskazujący kierunek do naszej szkoły, na którym widnieje napis: „Witajcie w naszej bajce”, cytat znany z ekranizacji „Akademii Pana Kleksa”- powieści autorstwa naszego patrona, który od dawien dawna przyświeca uroczystościom szkolnym.Zaprasza on jednocześnie do świata kształconych wartości, wiary, tolerancji, postaw patriotycznych… Całości dopełnia krajobraz umieszczony w tle, na którym widnieją pola, łąki - pejzaż, który towarzyszy uczniom każdego ranka w drodze do szkoły i jednocześnie obraz, który zaszył się w pamięci kilku tysięcy absolwentów Szkoły Podstawowej w Różewie. Wokół emblematu, po linii łuku, została umieszczona nazwa szkoły: Szkoła Podstawowa, a także imię nadane szkole w 2002 roku: im. Jana Brzechwy w Różewie, wyszyte złotymi literami.

Prawa strona sztandaru, czyli rewers ma również czerwone tło. W centralnej jego części jest umieszczone godło polski- biały orzeł w złotej koronie. Kompozycję zamykają białe lilie, umieszczone po linii okręgu, które symbolizują wolność i nadzieję. Całość symbolu dopełniają frędzle w złotym kolorze, którymi obszyto sztandar.