HISTORIA SZKOŁY
(Autor –mgr Stefania Olechnowicz)
Władze pruskie, na początku XX stulecia na terenie powiatu wałeckiego przeprowadziły spis szkół, z którego wynika, iż w 1918 r. w całym powiecie było ich 113. W szkołach wiejskich pracował wówczas jeden lub dwóch nauczycieli.
Na terenie Różewa działała szkółka parafialna, prowadzona przez parafię ewangelicką, w której uczyło 4 nauczycieli. W miejscu obecnej szkoły znajdował się we wsi budynek szkolny, który pod koniec II wojny światowej, na skutek wybuchu bomby został doszczętnie zniszczony.
Po wojnie reaktywowano szkołę i 4 września 1945 r. rozpoczął się pierwszy rok nauki w polskiej szkole. Były to jednak trudne warunki. Początkowo w pomieszczeniach mieszkalnych (obecnie Różewo 9) pracowało 5 oddziałów (klasy łączone) i 1 nauczyciel. W 1946 roku było już 6 oddziałów i 2 nauczycieli. W 1947 wynajęto dodatkowo 2 izby w budynkach gospodarzy, a w 1949 przystąpiono do odbudowy budynku szkolnego.
Po 3 latach ciężkiej pracy, 1 września 1952 r. rozpoczęła się nauka w budynku, który jest eksploatowany do dziś. Jednak warunki ówczesne dalekie były obecnym, np.: ubikacje - „Sławojki” znajdowały się na boisku szkolnym, w klasach były piece, a drewniane podłogi należało często pastować i czyścić wykorzystując drewniane wióry.
W latach 1955-60 wraz ze szkołą podstawową funkcjonowała szkoła uzupełniająca wiedzę dla dorosłych (w zakresie szkoły podstawowej), a w latach 1957-65 działała także Szkoła Przysposobienia Rolniczego.
W latach 1984-87 budynek szkoły poddany został kapitalnemu remontowi, który połączony był z jej rozbudową. Po remoncie w gmachu tej 8-oddziałowej szkoły mieściło się 9 izb lekcyjnych, pokój nauczycielski, gabinet dyrektora, sekretariat, biblioteka, szatnia, toalety, sala gimnastyczna i 3 mieszkania dla nauczycieli. Otoczenie szkoły stanowiło „duże” i „małe” boisko oraz ogródki dla nauczycieli. Pracowało wówczas 12 nauczycieli i 5 pracowników obsługi.
W roku 1998 założono w szkole pracownię komputerową, a w dalszej kolejności Internet.
Reforma oświaty przeprowadzona w roku 2000, spowodowała powstanie gimnazjum i od tego czasu liczba oddziałów zmniejszyła się do 6-ciu.
W maju 2002 roku z inicjatywy dyrektora, p. Anny Korniowskiej odbyła się uroczystość nadania szkole imienia znakomitego twórcy dziecięcej radości – Jana Brzechwy. Od tamtej chwili, nasz patron towarzyszy nam w różnych uroczystościach, wyznacza cele i działania wychowawcze.
W latach 2003 – 2007 odbywały się w szkole różnorodne remonty. W budynku wyremontowano toalety, salę gimnastyczną i dzięki funduszom pozyskanym z Unii Europejskiej przeprowadzono jego termomodernizację.
Od 2004 r. szkoła funkcjonowała jako Zespół Szkół w Różewie mieszcząc w swoich murach przedszkole i szkołę podstawową. Liczba oddziałów wzrosła do 9 (dwie grupy przedszkolne, 6 oddziałów i Klasa Życia). Do dyspozycji uczniów były 2 sale zabaw, 7 izb lekcyjnych, pokój nauczycielski, gabinet dyrektora, sekretariat, gabinet nauczania indywidualnego i higienistki szkolnej, sala gimnastyczna, biblioteka z małą czytelnią, stołówka i świetlica, toalety i szatnie. Otoczenie szkoły stanowiło „duże” i „małe” boisko oraz plac zabaw. Pracowało wówczas w szkole 13-16 nauczycieli i 5 pracowników obsługi.
W 65 rocznicę powstania polskiej szkoły w Różewie – w roku 2010 - zorganizowano Zjazd Absolwentów, podczas którego z ich inicjatywy powołano Społeczny Komitet Fundacji Sztandaru. Uroczystość przekazania szkole sztandaru odbyła się w 10-tą rocznicę nadania jej imienia (2012 r.).
Na skutek zmian organizacyjnych od września 2013 r. nasza szkoła jest Szkołą Filialną Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Strącznie. Od września 2017r. nasza szkoła funkcjonuje jako Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Różewie.
Kolejnymi powojennymi dyrektorami/kierownikami szkoły byli: Henryk Szokało, Zdzisław Ługowski, Stanisław Taraciński, Anna Korniowska, Paweł Grzyl, Stefania Olechnowicz, Agnieszka Wróbel.
Ostatnie dziesięciolecie to czas dynamicznego rozwoju placówki, który nastąpił dzięki pozyskiwanym środkom pozabudżetowym, w tym pochodzącym z instytucji wspierających działania szkół, fundacji i Europejskiego Fundusz Społecznego. W szkole realizowane były liczne innowacje i 10 projektów rozwojowych, które znacząco przyczyniały się do podnoszenia wyników edukacyjnych oraz efektów działań wychowawczych i opiekuńczych. Wpłynęły także na polepszenie infrastruktury i rozwój bazy dydaktycznej.
Obecnie szkoła jest nowoczesną, demokratyczną i w pełni tolerancyjną placówką nastawioną na osiąganie sukcesów edukacyjnych we współczesnej Polsce i Europie. Szczególną atmosferę szkoły tworzą jej pracownicy, uczniowie, rodzice, absolwenci i przyjaciele.